Skriv ut spårkartan Är platsen eller spåren felaktigt markerade? Klicka här för att meddela det.
Instruktioner för att rita spårkarta
Det spår du valt att rita är markerat med en penna till vänster om km-angivelsen.
Om du behöver zooma ner på detaljnivå - använd zoomverktyget till vänster (klicka på + upprepade gånger).
Om du vill få önskat område i mitten på kartan - dra musen med vänster musknapp nedtryckt hela tiden.
Klicka med vänster musknapp där spåret börjar. En vit plupp markeras. Vid felmarkering klicka på "Börja om".
Klicka på nästa punkt i spårets forsatta sträckning.
Fortsätt att klicka punkter i spårets sträckning för att rita. Ju tätare du klickar, desto noggrannare blir spåret.
Blir det helt fel, kan du radera allt med "Börja om" eller endast radera den senaste punkten.
När du kommit till spårets slut, klickar du på knappen "Spara" precis under kartan.
Instruktion för att ladda upp spårkarta med gps-fil
Se till att spåret är sparat i GPX-format i din dator.
Klicka på "Bläddra" och markera filen, klicka därefter på "Ladda upp".
Instruktioner för att markera plats
För att zooma ner på detaljnivå - använd zoomverktyget till vänster (klicka på + upprepade gånger).
För att få önskat område i mitten på kartan - dra musen med vänster musknapp nedtryckt hela tiden
Klicka med vänster musknapp på kartan, på ungefärligt läge för platsen du vill markera. En röd plupp markeras.
Nu kan du finjustera platsmarkeringen genom att vänsterklicka med musen igen. Då flyttar sig den röda pluppen. Upprepa zoomning och markering tills pluppen hamnat rätt (där spåren börjar).
När du är klar klickar du på ”Spara karta” längst ner till höger. (Vill du inte spara kartan stänger du bara den genom att klicka på krysset högst upp till höger i fönstret).
Spåren dras helt ideellt av skidentusiaster i Hvetlanda skidklubb. Vi som hjälper till har vanliga jobb-/pension och försöker att packa/sladda och spåra så gott vi hinner. Vi försöker för det mesta jobba på kvällar för att spåren ska få frysa ihop under natten. Vi kan ibland vara ute och fixa lite under dagtid också, allt för att spåren ska bli så bra som möjligt. Vi har ingen speciell prioriteringslista på vilka spår som dras först, utan allt beror på väder vind och tid. Det tar oss ca 3-4 timmar att få i ordning alla spåren efter ett snöfall om vi är två personer. Här åker du både klassiskt och fristil, spåren är kostnadsfria för alla såväl motionär som elit.
Bra att känna till: Hvetlanda skidklubb har barn-/ungdom & seniorträning måndagar 18.00 till 19.30 Seniorträning även torsdagar 18.00 till 19.30