Sammanfattning av utförda arbeten vid Norra Garberg Skidcenter
Sammanfattning av utförda arbeten vid Norra Garberg Skidcenter
Under våren/sommaren/hösten 2011 har det utförts mycket arbete i Norra Garberg. Det har blivit många dagar och timmars arbete. Vi kommer från och med nu kalla det för Norra Garberg Skidcenter.
Genomförda arbeten i skidspåren:
När snön försvann under våren så började vi direkt med att grensåga alla spåren, Fäbodrundan, Risåsrundan, Oradtjärnsspåret. Vi hade en röjsåg och en motorsåg med långt skaft, 4 meter, vilket gjorde att vi nådde högt upp.
När detta var avklarat, vilket tog sin tid, så började vi slå markytan med en röjmaskin med kättingar på. Vi körde över alla spåren och hela bredden, 5 meter, vilket gör att innan var det sly, ris på 1 dm – 3 dm, nu är det nerslagit till 5-10 cm och det gör att vi får bättre spår som kräver mindre snö.
Samtliga broar har setts över och vid behov lagats samt försetts med påfarts / avfarts-ramper för att underlätta vid preparering.
Vi har även utfört grävningsarbeten och jämnat till marken på vissa partier. Detta har möjliggjorts tack vare pengar från olika skogsbolag, vilka har orsakat markskador i samband med skogsavverkningar. Följande partier har åtgärdats med grävmaskin: Nya stråket på slutet av Risåsrundan, under kraftledningen i början av Fäbodrundan ner mot Hökberg, den sk Bäverbron vid Myckelberg och strax innan Hökberg.
Efter utförda röjnings och grävnings arbeten påbörjade vi att märka upp spåren, nya skyltar har satts upp och även kilometerskyltar varannan kilometer. Kan nämna att vi har tagit bort all gammal skyltning, typ kryss som ser ut som en skoterled, vilket har medfört att skoteråkare har trott att man kan åka skoter efter spåren. Skyltningen innebär att du får en mycket trevligare åktur och har koll på hur långt du åkt eller hur långt det är kvar till respektive plats efter Fäbodrundan. Vi har satt upp nya spårinformationstavlor på sju ställen och nya kartor är under tillverkning. Det är även skyltat bilvägen upp till Norra Garberg Skidcenter från Selja/Långlet respektive Läde.
Spårprepareringen kommer att utföras av en separat utsedd spårgrupp vilka har god kännedom om spåren samt våra spårmaskiner. Prepareringsarbetet kommer att underlättas tack vare vår nya spårutrustning. Åke Grudin har hjälpt oss med att konstruera/tillverka en ny och bredare däckrulle samt försett såväl den nya som den gamla däckrullen med en sk finisher. Spårvärdarna kommer att arbeta i par och med hjälp av vår nya spårutrustning så räcker det med ett varvs preparering för att uppnå färdigt resultat. Mora Kommun kommer att stötta med viss pistmaskinspreparering under säsongen.
Som ett led i vårt arbete att minska kostnader så har vi beslutat att avveckla en del skidspår. 1,5 km och 2,5 km har tagits bort, dålig grund och ojämnt. Del av Moranisserundan, nu sommar/vandringsled. Nya spårsystemet ser ut så här:
35 km Fäbodrundan
8,5 km Risåsrundan
7,5 km Lätta Risåsrundan
5,5 km Oradtjärnsspåret väg spår, körs från första snön och under hela vintern. Lämpligt för motionärer, familjer som föredrar en lättare terräng.
3,0 km Moranisserundan, endast sommar/vandringsled (går runt och upp via Klacken)
0,2 km Barnspår
Alla spår prepareras för klassiskt och skate.
Genomförda arbeten vid stugan:
Här har det också gjorts en massa arbeten. Dels via S:t Mikaelsskolans bygglinje som har hjälpt oss otroligt mycket. Det har byggts nya trappor, bänkar, bord, spårtavlor, skyltar, träsladdar m.m. Även fixat en takläcka i vallaboden. Samt målat fönster, foder, dörrfoder, vindskivor och detta kommer slutföras under våren 2012. Blir en enorm skillnad. Några bänkar/bord har ställts ut i spåren och några utanför stugan. Ett exempel efter Risåsrundan vid 2 km så finns det en bänk/bord med träskyltar som talar om vilken riktning Sälen, Idre, Mora har och att du befinner dig på 550 m.ö.h.
Sedan har man fyllt på med grus runt nya stugan och en trappa är under uppbyggnad där via S:t Mikaelsskolan. Så gårdsplanen runt stugorna är uppfräschade och det har blivit rent och snyggt. Kan nämnas också att vi städat invändigt och utvändigt, vilket resulterat i 8-10 stora släpvagnar med skräp till tippen. Stugan är nystädat av skidklubben nyligen så nu är allt topptrim. Mycket material har vi fått gratis och sponsring på, så tack till er som bidragit med detta. Träden runt stugorna är nedtagna då dessa var ruttna och utgjorda fara för besökare och stugorna. Ved är huggen och på plats av skidklubben, riset borta av skidgymnasiet, så nu är det rent och snyggt. Gamla urinoaren är borttagen också, toaletterna är kvar och inne i det utrymmet kan man byta om, bänkar finns.
Välkomna till ett nytt fräscht Norra Garberg Skidcenter.
Samtidigt vill vi tacka alla som hjälpt till med arbetskraft gratis på sin fritid.
Vid pennan Tomas Bredberg och Jonas Almgren






















